Mateusz Gaweł

 

Mateusz Gaweł

Lektor

Dlaczego Szwecja?

Dość wcześnie, bo już w gimnazjum, razem z moimi przyjaciółmi, odkryłem Abbę i od tej chwili zaczęła się moja fascynacja szwedzką kulturą. W liceum zaczytywałem się w kryminałach i natrafiłem na cykl powieściowy z komisarzem Kurtem Wallanderem, moją ulubioną postacią literacką. Kiedy przyszło mi wybierać kierunek studiów, postanowiłem zaryzykować i zacząć uczyć się kompletnie nieznanego mi języka. I nie żałuję. Kilka lat później postaci Kurta Wallandera poświęciłem swoją pracę licencjacką, w której próbowałem opisać, jak złożoną postacią jest komisarz.

W wolnym czasie lubię…

Czytać książki, szczególnie literaturę piękną. Często wsiadam na rower, włączam ulubioną playlistę i znikam gdzieś w lesie. Bardzo uspokaja mnie jazda samochodem.

W języku szwedzkim lubię najbardziej…

Otwartość na nowe słowa. Ważne jest też dążenie do przekazania informacji w prosty sposób, bo nikt nie może być wykluczony z Folkhemmet. Poza tym lubię, dla rozrywki, uzupełniać schematy zdania, które pozwalają panować nad swoimi wypowiedziami.

Na moich kursach…

Stawiam na słuchanie- wiem, jak bardzo pomogło mi rozwinąć mój szwedzki. Dodatkowo uważam, że podstawą jest wiedza gramatyczna. Dzięki niej nie trzeba zastanawiać nad tym, jak przekazać informacje, ale można skupić się nad treścią swojego komunikatu. Najważniejsze są jednak potrzeby ucznia, więc dopasowuje się do oczekiwań, żeby nasze spotkania prowadziły do osiągnięcia założonego celu.

Edukacja 

  • Uniwersytet Śląski, filologia germańska, specjalność: język szwedzki, studia licencjackie
  • Uniwersytet Jagielloński, filologia szwedzka, studia magisterskie (w trakcie)