Oliwia Maruniak

 

Oliwia Maruniak

Lektorka

Dlaczego Szwecja?

Filologię szwedzką wybrałam świadomie, kierując się wówczas użytecznością języków skandynawskich, a także dlatego, że szwedzki pochodzi z tej samej rodziny językowej co bliski mi niemiecki. Jednak po rozpoczęciu nauki na studiach otworzyło się przede mną wiele ścieżek, dzięki którym poznałam nie tylko wiedzę o kulturze, samym języku, ale też o podejściu do życia Szwedów. Jak się okazało, jest mi ono bardzo bliskie.

W wolnym czasie lubię…. 

… pójść na dobry ramen lub japońskie curry, ale też oglądać filmy i seriale skandynawskie. Wbrew pozorom Skandynawowie mają do zaoferowania nie tylko popularne kryminały, ale też komedie! Lubię poszerzać wiedzę ogólną o językach obcych, nie tylko tych mi bliskich, czyli o niemieckim, angielskim i wszystkich skandynawskich, ale też o tych z zupełnie odmiennych rodzin językowych jak koreański.

W języku szwedzkim lubię najbardziej… 

… jego melodię, a także różnorodność dialektalną. W odróżnieniu od Polski Szwedzi mogą pochwalić się pokaźną liczbą dialektów. Ciekawe jest to, jak wymowa zmienia się wraz z położeniem na mapie, a słowa przybierają zupełnie inne „kształty”. Poza tym bardzo doceniam klarspråk, który niweluje niepotrzebne zawiłości językowe i niezrozumienie.

Na moich kursach…

… chciałabym pokazać, że nie warto bać się mówić. Komunikacja to w zasadzie najważniejszy element języka, bez którego nie jesteśmy w stanie porozumiewać się z innymi użytkownikami danego języka. Szwedzki żyje i zmienia się, dlatego żeby nie wypaść z obiegu, dobrze go obserwować z wielu perspektyw – media społecznościowe to dobry przykład w tym kontekście. Z drugiej strony zachęcam do zagłębienia się w kulturę skandynawską, bo to pozwala lepiej zrozumieć sam język oraz mentalność Skandynawów.

Edukacja

Studia licencjackie na kierunku filologia szwedzka skończyłam na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zresztą kontynuuję naukę. Obecnie jestem na II roku studiów magisterskich na kierunku skandynawistyka ze ścieżką szwedzką. W międzyczasie studiowałam na niemieckim Universität Greifswald w ramach programu Erasmus+.