Szwedzkie czasy spędzają niektórym sen z powiek! Przekornie postaramy się, aby presens, perfekt, imperfekt, pluskvamperfekt i futurum nie sprawiały Wam już więcej kłopotów!
Szwedzkie czasy w jednym miejscu? Przygotowaliśmy dla Was 20-stronicowego e-booka, w którym opisane zostały wszystkie szwedzkie czasy gramatyczne. Co najbardziej przeraża użytkowników języka polskiego? Ich ilość, ponieważ czasów w języku szwedzkim jest znacznie więcej, niż czasów w języku polskim. Bardzo często myli się perfekt z pluskvamperfekt, a żeby tego było mało to imperfekt lubi w tym wszystkim namieszać. Ale mamy na to metodę.
Szwedzkie czasy – co znajdziesz w e-booku?
Wszystkie szwedzkie czasy skrzętnie opisane, a całość opatrzona jest życiowymi przykładami. Każdemu z czasów poświęcony został osobny rozdział:
Szwedzkie czasy zaczynamy od Presens
Dowiesz się, jak budować czas teraźniejszy. Kiedy go używamy, w jakich sytuacjach jest potrzebny? Jak budowane są jego formy i jakie końcówki mogą przybierać czasowniki.
Perfekt
O czasie przeszło-teraźniejszym napisaliśmy najwięcej, bo to właśnie on wydaje się Wam być najtrudniejszy. Dowiesz się, kiedy używać perfektu, a ponadto dostaniesz dużą porcję przydatnych słówek, związanych z tym czasem.
Imperfekt (Preteritum)
Ten czas jest dla Was najprostszy, ale w naszym e-booku ma swoje miejsce. Dla czasu imperfekt również przygotowaliśmy całą stronę słówek z nim związanych.
Pluskvamperfekt
Jeden z trudniejszych czasów, ale nie używanych tak często. Polskim uczniom bardzo często myli się z czasem perfekt. Rozwiewamy wszelkie wątpliwości raz na zawsze!
Na koniec – Futurum
Jak mówić po szwedzku o przyszłości? Czy można mówić o przyszłości, która działa się w przeszłości?
Szwedzkie czasy to za mało? Mamy więcej e-booków!
Na naszej stronie, w zakładce Materiały do nauki, znajdziesz dużo przydatnych artykułów. W niektórych z nich możesz pobrać bezpłatnie e-booki i słowniczki. Jeśli jesteś początkującym adeptem nauki języka szwedzkiego, jednocześnie przydatny może okazać się “Język szwedzki: od czego zacząć” lub “Język szwedzki – co oglądać, czego słuchać?“.
Ale na koniec dołącz do naszej społeczności
Na facebookowej grupie Język szwedzki prężnie rozwijamy naszą społeczność. Tworzymy tam również dwa moduły edukacyjne przeznaczone specjalnie dla początkujących! W grupie znajdziesz:
– Moduły do samodzielnej nauki
– Codzienny kontakt z lektorami Dalarna
– Ponadto ćwiczenia i quizy

Jestem autorką bloga i kanału na YouTube “Pofikasz” oraz trzech przewodników turystycznych – po Szwecji i Sztokholmie. Współtworzę nieszablonową szkołę języka szwedzkiego Dalarna. Po ukończeniu stosunków międzynarodowych na UW, przez pięć lat pracowałam jako redaktorka w TVN24. Dziś piszę dla kilku portali i gazet, montuję i pracuję jako copywriter.
Nauka języka szweckiego z solarna to prawdziwa przyjemność.
Pozdrawiam
Janusz-Janne Nowicki
Dalarna