Szwedzki online – nauka szwedzkiego przez internet

Szwedzki online? Oczywiście! Nauka szwedzkiego z Internetu jest jak najbardziej możliwa! Zapoznajcie się z listą stron, które oferują bezpłatne materiały do nauki języka szwedzkiego.

Dołącz do naszej facebookowej grupy Język szwedzki

 

Szwedzkiego można nauczyć się samodzielnie, ale warto pamiętać, że początki mogą być trudne. Czasem warto skorzystać z fachowej pomocy doświadczonego lektora języka szwedzkiego. Dalarna w swojej ofercie posiada kursy języka szwedzkiego na każdym poziomie.

🌐 Szwedzki online – strony internetowe 


 LEARN SWEDISH


Kurs w języku angielskim, przygotowany przez Svenska Institutet. Całość dostępna bezpłatnie, należy jednak założyć swoje konto na stronie. Ma to swoje korzyści – po każdym logowaniu od razu wiemy, który moduł przerobiliśmy ostatnio i z jakim wynikiem. W modułach znajdziemy różne opcje – quizy, czytanki i wiele plików do odsłuchania
https://learningswedish.se/


Svenska med Kalle


Kalle jest nauczycielem SFI i pasjonatem języka szwedzkiego. Ponadto prowadzi swojego bloga i kanał na YouTube. Kalle prowadzi też grupę na Facebooku – Träna svenska.
Strona: https://svenskamedkalle.com/

DIGITALA SPÅRET


Przede wszystkim warto tu zwrócić uwagę na zakładkę „Hör/läs”, w której znajduje się wiele czytanek, słuchanek, testów i ćwiczeń
https://www.digitalasparet.se/

 8sidor


Miejsce, w którym możemy znaleźć newsy ze Szwecji i ze świata. Dodatkowo wartościowe jest to, że każdą z wiadomości można przesłuchać. Komputer zaznacza na kolorowo dokładnie to, co lektorka aktualnie czyta. Choć artykuły napisane są prostym językiem to początkujący powinni tę stronę traktować jako pomoc w nauce czytania, ponieważ nie ma na niej żadnego tłumaczenia:
https://8sidor.se/

 UR Skola


Choć strona ta stworzona jest dla dzieci, to dorośli znajdą na niej wiele ciekawych rzeczy dla siebie, szczególnie ci, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę z językiem szwedzkim. W każdym filmie są napisy, przedział wiekowy dla każdego klipu, są też audiobooki do słuchania:
https://www.ur.se/

 Svenska för alla


Ogromna zawartość przydatnych rzeczy dla osób, które zaczynają od zera. Na przykład filmy, na których pokazują w jaki sposób układać usta przy wymawianiu trudnych, szwedzkich dźwięków. Ponadto – ćwiczenia gramatyczne, szwedzkie piosenki do nauki języka wraz z tekstami i tematyczny podział słuchanek:
https://swedish-for-all.se/

 Pofikasz


W zakładce “Język szwedzki” można znaleźć sporo pomocy naukowych i językowych ciekawostek, a także słowników obrazkowych
https://pofikasz.pl/category/jezyk-szwedzki/

Szwedzka gramatyka: czas przeszły

 JĘZYKOWA SIŁKA – SAMODZIELNA NAUKA JĘZYKÓW


Z tej facebookowej grupy samouków językowych zrodził się portal z pokaźną liczbą pomocnych tekstów do samodzielnej nauki, na przykład języka szwedzkiego.
https://jezykowasilka.pl/category/jezyki_kultury/jezyki_europejskie/kraje_nordyckie/szwecja/

📚 Szwedzki online: słowniki internetowe

 LEXIN: http://lexin.nada.kth.se/lexin/

Słownik języka szwedzkiego, który powstał w wyniku współpracy Institutet för språk och folkminnen i Kungliga tekniska högskolan. Ponadto można osłuchać słówek.

 Svenska Akademiens Ordböcker: https://svenska.se/

Największy słownik języka szwedzkiego.

 Folkets lexikon: https://folkets-lexikon.csc.kth.se/folkets/

 

🎧 Szwedzki online: YouTube 

 

 Pofikasz? o Szwecji po polsku.

Aldona Hartwińska prowadzi największego w Polsce bloga kulturowego o Szwecji, ale też kanał na YouTube.

 Szwedzki start

Daniel Gaszewski prowadzi fanpage na Facebooku, konto na Instagramie (gdzie znajdziesz codziennie inne słówko dnia), ponadto ma też kanał na YouTube, na którym często pojawiają się pomocne filmy, na przykład nauka rozumienia ze słuchu:
 

 

 

🖼️ Szwedzki online: Instagram i Facebook

LAGOM – nauka szwedzkiego

View this post on Instagram

🇸🇪 Ingen, inget eller inga? Vilket ska du välja och hur kan du använda dem? . Orden som jag nämnt ovan är alla indefinita pronomen. När vi använder dem så syftar vi inte på en bestämd sak. De kan antingen vara förenade eller självständiga och de böjs efter det substantiv som de står tillsammans med. . Vid förenade indefinita pronomen använder vi ”ingen” till en-ord, ”inget” till ett-ord och ”inga” till plural. . Orden bär med sig en negation. Så om jag säger: ”jag har ingen bil” så innebär det att jag inte har någon bil. . I exemplet ”Jag har inget att tillägga” är ”inget” ett självständigt pronomen. I detta fall så syftar det på att vi inte har något mer att säga om saken. Vi kan även säga ”ingen kom till konserten” då syftar vi på att det inte kom en enda person till konserten. . Kom ihåg att vi oftast inte använder dubbel negation i svenska! Vi säger inte ”jag har inte ingen bil” eller ”jag har inte inget att tillägga” . 🇵🇱 Ingen (żaden), inget (żaden) czy inga (żadne)? Które słówko wybrać i kiedy ich używamy? . Wszystkie z wyżej wymienionych słówek to zaimki nieokreślone. Używamy ich mówiąc o czymś co nie jest konkretne. . Mogą one być używane albo razem z rzeczownikiem albo samodzielnie, przy użyciu z rzeczownikiem odmieniamy je według rodzajnika rzeczownika. . Używamy ”ingen” do słówek rodzaju en, „inget” do słówek rodzaju ett i „inga” do liczby mnogiej. . Słowa zawierają w sobie przeczenie więc mówiąc: ”jag har ingen bil” (dosłownie: mam żaden samochód) mam na myśli, że nie mam samochodu. . W przykładzie ”Jag har inget att tillägga” (dosłownie: ja mam nic do dodania) ”inget” jest użyte samodzielnie. W tym przypadku chodzi o to, że nie mamy nic więcej do powiedzenia na dany temat. Możemy też powiedzieć np. ”ingen kom till konserten” (dosłownie: nikt przyszedł na koncert) mamy wtedy na myśli, że na konsert nie przyszła ani jedna osoba. . Pamiętajcie o tym, że w szwedzkim raczej nie używamy podwójnego przeczenia. Nie mówimy: ”jag har inte ingen bil” (ja nie mam żadnego samochodu) czy ”jag har inte inget att tillägga” (ja nie mam nic do dodania)

A post shared by Native speaker | szwedzki (@lagom_nauka_szwedzkiego) on

 
 

🤣 MEMY I HEHESZKI NA FACEBOOKU

 

Dodatkowo możesz skorzystać z bezpłatnej konsultacji:

Oferta kursów

Biuro szkoły języka szwedzkiego Dalarna
+48 516 450 212
Pon-Pt  10:00-18:00

hej@dalarna.pl

 
 

Dodaj komentarz