Nyordslistan 2023, czyli nowe słowa w języku szwedzkim (część 1)

Nyordslistan

Na koniec każdego roku, Rada Języka Szwedzkiego (szw. Språkrådet) wraz ze Språktidningen, czyli szwedzkim czasopismem popularnonaukowym, tworzy tzw. nyordslistan. Jest to lista nowych słów, które pojawiły się w minionym roku. Powinny być to słowa opisujące nowe zjawiska czy trendy lub słowa, których z jakiegoś powodu zaczęto używać częściej. Najprościej rzecz ujmując, nyordslistan to lista wyrazów, która odzwierciedla miniony rok. W tym wpisie przyjrzymy się więc, jakie słowa pojawiły się na liście z 2023 roku.

AI-klonad

Czyli dosłownie sklonowany przez sztuczną inteligencję, może być to na przykład czyjś głos. W sieci krążą filmiki osób, które coś mówią, ale tak naprawdę nigdy tego nie powiedzieli. Mowa na przykład o politykach śpiewających piosenki albo mówiących rzeczy nie na miejscu.

Barbenheimer

To połączenie słów Barbie oraz Oppenheimer, a więc dwóch największych premier 2023 roku.

Bubbelhoppa

Oznacza dosłownie wyskok z bańki. Chodzi o sytuację, kiedy celowo zmieniamy swoje otoczenie, by zyskać nową perspektywę i poznać opinie innych.

Cyberresiliens

Chodzi o odporność cybernetyczną, a więc zdolność odparcia cyberataków.

Deinfluencing

Jest odwrotnością influencingu. Zamiast namawiania na zakupienie jakiegoś produktu, deinfluencing polega na zniechęcaniu do zakupów lub korzystania z jakiejś usługi.

Det svenska tillståndet

Szwedzki stan, a więc stan, w którym przestępczość gangów wpływa na społeczeństwo.

DNA-pass

Paszport DNA, a więc karta zawierające wszystkie ważne informacje genetyczne o danej osobie, którą można wykorzystać w opiece zdrowotnej.

Dopaminfasta

Post dopaminowy, czyli wstrzemięźliwość od aktywności, które – jak się uważa – wpływają na uwolnienie dopaminy. W czasie takiego postu nie używa się na przykład mediów społecznościowych.

Dubbelswisha

Oznacza swishnąć podwójnie (w Szwecji czasownik att swisha używa się w kontekście wysyłania pieniędzy za pośrednictwem aplikacji mobilnej służącej do szybkich przelewów). Dubbelswisha to na przykład płacenie dwa razy z rzędu w salonie masażu.

Evighetskemikalie

To słowo składa się z dwóch wyrazów: evighet (wieczność) oraz kemikalie (substancja chemiczna). Oznacza syntetycznie wyprodukowaną substancję, która nie jest w stanie się rozłożyć i pozostaje w środowisku na zawsze.

Exposekonto

Konta w mediach społecznościowych mające na celu pokazanie ludzi w obraźliwych sytuacjach.

Gargasnipe

Ukradkowe zdjęcie lub film osoby, która jest uważana za dziwnie wyglądającą, zwykle publikowane w mediach społecznościowych. Wyraz składa się z dwóch części – Garga pochodzi od imienia Gargamel z bajki o smerfach (szw. Smurfarna), a snipe to po angielsku strzał z ukrycia. Jest to więc trend polegający na tym, by z ukrycia zrobić zdjęcie osobie, która „wygląda dziwnie” (przypomina Gargamela).

Generativ AI

Sztuczna inteligencja, którą można nauczyć tworzenia zupełnie nowych treści, takich jak tekst, obrazy i muzyka.

Grön kolonialism

Eksploatacja gruntów i zasobów naturalnych danego regionu w celu promowania celów zrównoważonego rozwoju w innej lokalizacji.

Hyschpengar

Określenie hyshpengar to kalka językowa z języka angielskiego – hush money, a więc suma pieniędzy, którą się płaci, by ktoś nie ujawnił poufnych informacji.

Ick

Oznacza cechę lub zachowanie, które inni mogą uznać za odpychające (np. w kontekście randkowania).

Podsumowanie

To tylko część wyrazów, które pojawiły się na Nyordslistan 2023. Kolejnej porcji nowych słów wyczekuj w kolejnym wpisie! Czy jest jakieś słowo, które szczególnie wpadło Ci w oko? Zajrzyj na inne nasze wpisy – https://dalarna.pl/category/materialy-do-nauki/ oraz na nasz kanał YouTube – https://www.youtube.com/@Dalarnakursyszwedzkiego.

Udostepnij na:
Ania Mroczek

Ania Mroczek

Najnowsze wpisy

Scroll to Top