Czy warto wyjechać do pracy do Szwecji? Tak! Zarobki w Szwecji należą do jednych z najwyższych w Europie, a wysoki komfort życia potwierdzają Polacy w Szwecji. Jakie są stawki minimalne i co warto wiedzieć przed wyprowadzką na północ?
Praca w Szwecji – podstawowe informacje
Czy wyjazd do Szwecji do pracy jest skomplikowany? Zacznijmy od tego, że Szwecja jest jednym z krajów członkowskich Unii Europejskiej, więc dla Polaków wyjazd nie będzie mocno skomplikowany, jeśli się do niego odpowiednio przygotujemy. Jest szereg różnych formalności, które warto spełnić jeszcze przed wyjazdem.
Ilość Polaków w Szwecji
Według ostatnich danych Statistiska centralbyrån w roku 2022 w Szwecji żyje około 98500 Polaków. Źródło.
Największe skupiska Polonii w Szwecji?
Według Statistiska centralbyrån najwięcej Polaków w Szwecji mieszka w Sztokholmie (prawie 26 tysięcy osób). Polacy w Szwecji mieszkają, kolejno, w tych regionach: Västra Götaland (prawie 12 tysięcy), Skåne (ok. 10 tysięcy), Östergötland (ok. 4 tysiące).
Najwięcej Polaków mieszka w stolicy Szwecji, Sztokholmie.
Jest to prawie 26 tysięcy osób!
Polacy w Szwecji – wiek, płeć, profesja
Średni wiek Polaków w Szwecji w 2020 roku wynosił 38,8 lat. Dla porównania, średni wiek całej ludności Szwecji wynosił 41,4 lat. Wśród Polaków w Szwecji w 2020 roku było 51,5% kobiet i 48,5% mężczyzn. Dla porównania, wśród całej ludności Szwecji było 50,1% kobiet i 49,9% mężczyzn. Wśród Polaków w Szwecji w 2020 roku było 35,6% osób z wyższym wykształceniem (co najmniej trzyletnie studia).
Ile wynosi w Szwecji minimalna krajowa?
W Szwecji nie ma ustawowej płacy minimalnej, ponieważ minimalne zarobki są ustalane poprzez różnego rodzaju porozumienia między pracodawcami a związkami zawodowymi. Związki zawodowe w Szwecji działają bardzo prężnie i mają ogromny wpływ nie tylko na rynek pracy, ale też poczucie bezpieczeństwa pracowników. Można w tym wypadku posiłkować się na przykład statystycznymi zarobkami na godzinę. I tak średnia statystyczna dla Szwecji wynosi około 187 SEK na godzinę, co odpowiada około 83,50 PLN. Z kolei minimalne wynagrodzenie w Szwecji może się różnić w różnych branżach, ale zazwyczaj nie spada poniżej około 30.000 SEK, co daje w przeliczeniu około 11.600 PLN.
Średnia krajowa w Szwecji
Według danych, przedstawionych przez Szwedzki Urząd Statystyczny, średnie zarobki w Szwecji wynoszą 39.800 SEK, czyli około 17.800 PLN. Z kolei mediana wynosi 31.700 SEK, czyli około 14.200 PLN. Średnie zarobki w Szwecji, jak w przypadku większości krajów na świecie, zależą po prostu od zajmowanego stanowiska, branży, czy też miejsca pracy (największe zarobki są w największych szwedzkich miastach), a także stażu i doświadczenia oraz wykształcenia pracownika. Najwyższe pensje mają menedżerowie i specjaliści w sektorze bankowym, finansowym i ubezpieczeniowym, a najniższe pracownicy branż sprzątających czy też pracownicy sezonowi (na przykład zbieracze jagód czy truskawek).
Ile wynosi inflacja w Szwecji?
Kryzys gospodarczy nie ominął Szwecji, bowiem inflacja wzrosła w marcu do 6,1% w ujęciu rocznym, jak podał Szwedzki Urząd Statystyczny (SCB). Jest to najwyższa stopa inflacji od 30 lat! Głównymi czynnikami, które miały na to wpływ, były rosnące ceny paliw i energii elektrycznej. Podwyżki dosięgnęły również żywność i usługi gastronomiczne.
Ile się zarabia w Szwecji?
Zarobki, jak już wspomnieliśmy wyżej, zależą zarówno od branży, jak i od miejsca pracy czy doświadczenia. Natomiast można spróbować przedstawić orientacyjne średnie miesięczne pensje, w wybranych branżach, bazująć na danych SCB.
Lekarz specjalista – 79.200 SEK
Pilot – 70.300 SEK
Backend/frontend developer – 42.700 SE
Inżynier – 38.100 – 48.100 SEK
Księgowy – 42.100 SEK
Pracownik biurowy – 32.700 SEK
Recepcjonista – 29.200 SEK
Osoba sprzątająca – 24.800 SEK
Kelner – 21.000 SEK
Przygotowujesz się do wyjazdu? W naszych materiałach do nauki znajdziesz poradnik, jak napisać CV po szwedzku
Siła nabywcza pieniądza
Według badania, przeprowadzonego przez GfK Purchasing Power Europe, w 2022 roku średnia siła nabywcza w Szwecji wynosiła 22.109 EUR (102.201 PLN). Warto nadmienienia jest również to, że indeks siły nabywczej pieniądza dla Szwecji wynosi 110,95 euro, co oznacza, że koszty życia w tym kraju nie należą do najwyższych! To może być dość dużym zaskoczeniem, prawda?
Emerytura w Szwecji – wiek, kwoty, czas pracy
Emerytura w Szwecji składa się z trzech głównych filarów: emerytury powszechnej, emerytury pracowniczej i indywidualnych ubezpieczeń emerytalnych. Aby móc otrzymać emeryturę powszechną, należy mieszkać w Szwecji przez co najmniej 40 lat i osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 65 lat. W Szwecji na emeryturę można przejść po ukończeniu 61 roku życia i po przepracowaniu co najmniej 3 lat w Szwecji. Wartość emerytury powszechnej zależy od wysokości osiąganych zarobków, a także od stażu pracy i wysokości odprowadzanych składek. W Szwecji istnieją również dodatki emerytalne, takie jak dodatek mieszkaniowy, dodatek do opieki zdrowotnej i dodatek do opieki nad dzieckiem. Wysokość emerytury, tak jak i pensja, zależy od wielu czynników, natomiast możemy spróbować wyciągnąć średnią. Minimalna emerytura w Szwecji wynosi około 8100 SEK (niecałe 4000 PLN). W 2023 roku średnia emerytura w Szwecji wynosiła około 16 000 SEK (około 7 200 PLN) brutto miesięcznie. Polacy mogą ubiegać się o emeryturę w Szwecji, pod warunkiem, że spełniają określone wymagania. Aby otrzymać emeryturę powszechną, należy mieszkać w Szwecji przez co najmniej 40 lat i osiągnąć wiek emerytalny wynoszący 65 lat. W Szwecji na emeryturę można przejść po ukończeniu 61. roku życia i po przepracowaniu co najmniej 3 lat w Szwecji. Jeśli Polak pracował w Szwecji i miał opodatkowane dochody, przysługuje mu prawo do szwedzkiej emerytury. Jeżeli Polak mieszkał w Szwecji przez co najmniej 3 lata, może ubiegać się o tzw. emeryturę gwarantowaną.