W trakcie mojej pracy w Dalarna już któryś raz z kolei zdarzyło mi się, że mój kursant zdradził mi, że jego dziecko należy do szwedzkich skautów. Stąd właśnie ten wpis – znajdziesz tu wszystko, co musisz wiedzieć, jeśli jesteś rodzicem małego skauta w Szwecji! Jak wygląda harcerstwo w Szwecji?
Harcerstwo w Szwecji, czyli jak wygląda organizacja Scouterna?
Scouterna to najbardziej rozpowszechniona organizacja skautowa w Szwecji, która wspierana jest przez króla Szwecji Karola XVI Gustawa. W kraju działa około 70 450 skautów (2019), których ośrodki można znaleźć w większych miastach. Odpowiednikiem polskiego pozdrowienia „Czuwaj!” jest w języku szwedzkim „Var redo! Alltid redo!”, co oznacza ‘Bądź gotów! Zawsze gotów!’. Organizację tworzą skauci pracujący w patrolach (patrull), będących częścią drużyn (avdelning), które przynależą do działających w miastach ‘związków’ (skautkår). Nad nimi znajdują się ‘dystrykty’ (distrikter) grupujące je pod kątem geograficznym i koordynujące ich działania. Organem decyzyjnym jest reprezentująca wszystkie związki ‘rada skautowa’ (scouternas stämma), zarząd (styrelse) oraz kancelarie (kanslier) zarządzane przez Sekretarza Generalnego i łączące się w zespoły zadaniowe (arbetsgrupper).
Różne grupy wiekowe
Scouterna wychowuje dzieci oraz młodzież. Tak szeroki zakres oddziaływania jest możliwy dzięki temu, że organizacja podzielona jest na grupy wiekowe (tzw. grupy metodyczne), z których każda pracuje z podopiecznymi w sposób adekwatny do wieku:
- Spårare (8-9 lat), czyli w dosłownym tłumaczeniu ‘tropiciele’. Częstymi działaniami w ramach tej grupy wiekowej są tzw. zajęcia puszczańskie (w lesie), a także samarytańskie (pierwsza pomoc). Cała aktywność odbywa się przy wyraźnym wsparciu dorosłych.
- Upptäckare (10-12 lat), czyli ‘odkrywcy’ skupieni na tym, by działać i uczyć się nowych rzeczy przy ograniczonej obecności dorosłych.
- Utmanare (15-18 lat) to kolejna grupa, w której kładzie się nacisk przede wszystkim na stawianie wyzwań.
- Rover (19-25 lat) to grupa składająca się z młodzieży, której nie wspiera żaden lider – on wyłania się naturalnie w trakcie realizowania projektów. Mogą one mieć charakter lokalny lub nawet międzynarodowy (wolontariat za granicą).
Prawo skautowe i obietnica skautowa
Jednym z najbardziej charakterystycznych elementów organizacji jest metoda harcerska (scoutmetoden), czyli narzędzie zawierające składniki, które mają pomagać zarówno w rozwoju osobistym jak i społecznym młodego skauta. Najważniejszymi są prawo skautowe i obietnica skautowa (scoutlagen och scoutlöfte).
Scoutlagen – prawo skautowe
- En scout söker sin tro och respekterar andras.
- En scout är ärlig och pålitlig.
- En scout är vänlig och hjälpsam.
- En scout visar hänsyn och är en god kamrat.
- En scout möter svårigheter med gott humör.
- En scout lär känna och vårdar naturen.
- En scout känner ansvar för sig själv och andra.
Co po polsku oznacza:
- Skaut poszukuje swoich przekonań i szanuje przekonania innych.
- Skaut jest szczery i godny zaufania.
- Skaut jest przyjazny i pomocny.
- Skaut okazuje rozwagę (liczy się z innymi) i jest dobrym towarzyszem.
- Skaut stawia czoło trudnościom z dobrym humorem.
- Skaut poznaje i chroni naturę.
- Skaut czuje odpowiedzialność za siebie oraz innych.
Obietnica skautowa to uroczyste zobowiązanie na całe życie do tego, by kierować się punktami prawa skautowego zarówno wewnątrz organizacji jak i poza nią. Brzmi następująco:
Mundur harcerski po szwedzku
en scoutdräkt – mundur
en scoutskjorta – koszula mundurowa
en scoutdräktspiké – koszulka mundurowa (wygodna, np. do prac na świeżym powietrzu)
en scouthalsduk – chusta harcerska
en sölja – pierścień (suwak na chustę)
ett tillhörighetsmärke – naszywka, która pokazuje do jakiego kåru, patrolu, czy organizacji światowej dany skaut należy
ett deltagarmärke – naszywka, którą skaut otrzymuje za bycie w organizacji dany okres czasu
ett bevismärke – sprawność (otrzymywana za wykazanie jakiejś umiejętności)
ett intressemärke – sprawność (otrzymywana za pogłębianie zainteresowań i poszerzanie wiedzy)
ett behörighetsmärke – dosł. naszywka kompetencji, dotyczy skautów wodnych, z niej można wyczytać, na jakim typie łodzi skaut może pływać
ett lägermärke – naszywka, którą skaut otrzymuje za udział w jakiejś imprezie (biwaku, zlocie, obozie itd.)
ett utbildningmärke – naszywka, która pokazuje kurs, który skaut ukończył (np. na lidera grupy)
ett förtjänstmärke – odznaka uznaniowa, którą skaut otrzymuje za zasługi
Szwedzki skauting opiera się w ogromnej mierze na frilufstliv, czyli spędzaniu czasu na świeżym powietrzu. Na naszym blogu znajdziecie wpis o tej tematyce.