Język szwedzki: od czego zacząć

Co Cię powstrzymuje? Brak czasu i motywacji? Mamy na to sposób! Język szwedzki jest piękny i warto zacząć już dziś.

Język szwedzki może otworzyć Ci drzwi do kariery lub do największej przygody życia. Żeby nauka poszła lekko i przyjemnie, niezbędnych będzie kilka komponentów, takich jak: motywacja i cel.

Język szwedzki – jak zacząć? Motywacja!

Najważniejsza jest dobra motywacja. I nie tylko w skutecznej nauce języka obcego. Motywacja będzie Twoim motorem napędowym do działania, dzięki któremu łatwiej zniesiesz wszelkie trudy. Często jest jednak tak, że motywacja jest silna jedynie na początku, a z czasem stopniowo słabnie. Zadbaj o to, by utrzymać swoją motywację na tym samym poziomie. Jak tego dokonać? Oczywiście, wyznacz sobie konkretne cele!

Na naszym kanale YouTube znajdziesz dużo motywacyjnych filmów!

Konkretny cel lepszy, niż cel mglisty

Jeśli odpowiesz sobie na pytanie: “jaki jest mój cel w nauce języka szwedzkiego?” Twoja motywacja stanie się silniejsza. Nie będziesz uczyć się po prostu. Będziesz uczyć się z jakiegoś powodu. A tych powodów może być wiele. Fascynuje Cię Szwecja i dlatego chcesz uczyć się języka? Jest to bardzo mocna motywacja, wiesz dlaczego? Bo kluczem do poznania kultury kraju jest jego język. Ale to może nie wystarczyć.

\"\"

Rada ode mnie:

Jeśli chcesz mówić po szwedzku – musisz zacząć mówić. I to na głos. Czasem może być dziwnie gadać do samego siebie, ale wystarczy zacząć od jednego słowa, potem od zdania. Twoim słuchaczem może okazać się Twój pies, kot, maskotka, a nawet paprotka!

Konkretny cel, czyli co?

Jaki może być ten konkretny cel? Najlepiej, jeśli obierzesz sobie konkretny cel, do którego będziesz dążyć. Jeszcze lepiej, jeśli to będą stopnie, które po kolei będziesz pokonywać. Warto zacząć od tego:

 • Codziennie nauczę się 5 nowych słówek po szwedzku
 • Zaczynam prowadzić dziennik po szwedzku
 • Możesz też mieć cel dalekosiężny: za pół roku zdam egzamin SWEDEX. To jest możliwe, naprawdę

Motywacja do nauki szwedzkiego? Stwórz drabinę motywacyjną!

Narysuj swoją drabinę motywacyjną na podstawie tych kilku przykładów. Zacznij od najprostszych celów, które bardzo łatwo będzie osiągnąć, na przykład: nauczę się mówić dwa zdania o sobie. Co jeszcze można znaleźć się na drabinie?

 • Za rok zdam egzamin Swedex
 • Za miesiąc znam 1000 najpopularniejszych słówek
 • Codziennie nauczę się pięciu nowych słówek
 • Do końca miesiąca umiem tekst szwedzkiej piosenki
 • Za tydzień umiem się przedstawić i opowiedzieć o sobie
 • Za miesiąc potrafię opowiedzieć o swojej pracy, hobby i rodzinie
 • Do jutra nauczę się liczyć do 10
 • Za miesiąc potrafię odpowiedzieć na 10 najczęstszych pytań podczas rozmowie kwalifikacyjnej
 • Przez tydzień nauczę się wiersza na pamięć
\"\"
\"\"

Masz kłopot z motywacją? Nie strać z oczu swojego celu – skup się na korzyściach, które przyniesie Ci znajomość szwedzkiego Nie przestawaj wyobrażać sobie, jak płynnie opowiadasz o sobie podczas rozmowy kwalifikacyjnej lub jak żartujesz po szwedzku w przerwie na kawę. Znajomość szwedzkiego nadal przydaje się na polskim rynku pracy. Jeśli już mieszkasz w Szwecji, na pewno już wiesz, że płynna znajomość szwedzkiego to droga do awansu, zarówno zawodowego jak i społecznego.

\"\"

Porady na start – język szwedzki zacząć można bezboleśnie 🙂

 1. Osłuchaj się z językiem! Włączaj szwedzkie piosenki i szwedzkie radio (np. P1, w którym są tylko rozmowy)
 2. Oglądaj szwedzkie filmy i seriale – nie włączaj dubbingu!
 3. Spróbuj nakleić na przedmioty w domu karteczki z ich szwedzkimi nazwami.
 4. Czytaj na głos, kiedy na nie spojrzysz.
 5. Zmień język w telefonie na szwedzki. Przyzwyczajaj się do języka.
Udostepnij na:
Aldona

Aldona

Jestem autorką bloga i kanału na YouTube “Pofikasz” oraz trzech przewodników turystycznych – po Szwecji i Sztokholmie. Współtworzę nieszablonową szkołę języka szwedzkiego Dalarna. Po ukończeniu stosunków międzynarodowych na UW, przez pięć lat pracowałam jako redaktorka w TVN24. Dziś piszę dla kilku portali i gazet, montuję i pracuję jako copywriter.

Najnowsze wpisy

Scroll to Top