Książki po szwedzku – jak znaleźć szwedzką literaturę?

Uczysz się szwedzkiego i chcesz zacząć czytać szwedzkie książki? Przeprowadzimy Cię przez meandry słownictwa, gatunków i sposobów na ich zdobycie!

Szwedzkie książki są wysoko na liście Waszych językowych celów. Czytanie książek szwedzkich autorów w oryginale bardzo często pojawia się w różnych ankietach, które robimy w naszej grupie Język Szwedzki. Dlatego dziś przyjrzyjmy się bliżej gatunkom literackim i słownictwu okołoliterackiemu. Podpowiemy też skąd można zamawiać książki ze Szwecji lub gdzie szukać szwedzkich książek w Polsce.

Książki po szwedzku – niektóre gatunki literackie 

genre (en) – gatunek
biografi (en) – biografia
självbiografi (en) – autobiografia
roman (en) – powieść
dagbok (en) – dziennik, pamiętnik
deckare (en) – kryminał
kärleksroman (en) – romans
nyckelroman (en) – powieść z kluczem
thriller (en) – thriller
fanstasy (en) – fantasy
äventyrsroman (en) – powieść przygodowa
historisk roman (en) – powieść historyczna

Przydatne słownictwo

örlag (ett) – wydawnictwo
förläggare (en) – wydawca
författare (en) – pisarz

novell (en) – opowiadanie
fiktion (en) – fikcja
följetong (en) – felieton
skönlitteratur (en) – literatura piękna
dramatik (en) – dramat
krönika (en) – kronika
tecknad serie (en) – komiks
bilderbok (en) – książka obrazkowa
bildordbok (en) – słownik obrazkowy
ordbok (en) – słownik
ljudbok (en) – audiobook
dikt (en) – wiersz


diktjag (en) – podmiot liryczny
huvudperson (en) – bohater
handling (en) – akcja tekstu
berättare (en) – narrator
textbok (en) – podręcznik
övningsbok (en) – zeszyt ćwiczeń

Szwedzkie książki dla dzieci

Szwedzka literatura dziecięca zaczęła wzbudzać moją ciekawość już od pierwszego momentu, kiedy miałam z nią styczność na studiach. Oprócz samego tekstu w szwedzkiej literaturze dziecięcej ważne są również ilustracje, które same w sobie bardzo dużo przekazują. To, co po pierwsze przyciągało moją uwagę to bez wątpienia tematy jakie były w tej literaturze poruszane. Mam wrażenie, że w szwedzkiej literaturze dziecięcej nie istnieją rzeczy, których nie można by było poruszyć. Bez problemu mówi się w niej o edukacji seksualnej, imigracji, chorobach psychicznych czy rozwodzie. Dzieci są traktowane na równi z dorosłymi i dlatego też rzadko kiedy mamy styczność z tematami tabu, które byłyby przed nimi ukrywane. Ten aspekt szczególnie mnie zaciekawił, ponieważ w Polsce niektóre tematy nadal pozostają niewygodne do dyskusji. Szwecja natomiast w tej kwestii jest przykładem do naśladowania i dużo się można od niej nauczyć.

Wśród literatury dziecięcej, która porusza takie tematy możemy znaleźć np.:

barnlitteratur – literatura dziecięca
barnsaga (en) – bajka dla dzieci
budskap (ett) – przesłanie, przekaz
sexualundervisning – edukacja seksualna
immigration, invandring – imigracja
psykiska sjukdomar – choroby psychiczne
skilsmässa (en) – rozwód
att behandla – traktować
tabubelagda ämnen – tematy tabu
diskussion (en) – dyskusja
förebild (en) – przykład (do naśladowania)
fråga (en) – kwestia (znamy też jako pytanie)

 

oznor

Na koniec szwedzkie książki dla dzieci, które warto znać:

  • “Bara rumpor” oraz “Bara rumpor på stranden” – Annika Leone, Bettina Johansson
  • “Dyksommar” – Sara Stridsberg, Sara Lundberg
  • “Hemma hos Harald Henriksson” – Clara Dackenberg, Uje Brandelius
  • Oraz cała seria Bajsboken (Książka o kupie), Lilla snippaboken (Mała książka o cipkach), Lilla snoppboken (Mała książka o penisach)

Chcę czytać szwedzkie książki! Skąd mam je wziąć?

Szwedzkie księgarnie

Po pierwsze – ze Szwecji! Są księgarnie, które realizują wysyłkę do Polski. Taką księgarnią jest na przykład Bokus lub Campusbokhandeln. Warto jednak na wstępie zaznaczyć, że książki w Szwecji… Są drogie! Ponadto do kosztów książki należy doliczyć koszt wysyłki. Wyjdzie sporo!

Pchle targi

Dużo fajniejszym sposobem jest powzięcie takiej misji podczas wyjazdu do Szwecji. Wówczas koniecznie sprawdźcie, gdzie w okolicy macie loppis, czyli pchli targ. Zawsze można trafić tam książki w dobrym stanie, a często również klasyki, takie jak \”Dzieci z Bullerbyn\” Astrid Lindgren czy \”Muminki\” Tove Jansson. Warto zaglądać do antykwariatów. Choć książki nie są tak tanie, jak w polskich antykwariatach, to można znaleźć prawdziwe perełki. Jeśli będziesz w Sztokholmie, zajrzyj do Antikvariat August!

Szwedzkie książki w polskim internecie

Kolejnym sposobem są poszukiwania na terenie Polski. Często ciekawe książki można znaleźć na Allegro czy OLX. Dodatkowo na Facebooku prężnie działa grupa \”Wymiana książek skandynawskich w oryginale i w polskich tłumaczeniach\”.

Odwiedź second handy z odzieżą ze Skandynawii

Dzięki nieocenionej pomocy dziewczyn z grupy Język Szwedzki wiemy też o kilku ciekawych miejscach z odzieżą używaną, w której można czasem trafić szwedzkie książki. Jest to na przykład sieć Sortex. Po więcej miejsc zajrzyjcie do naszej grupy!

Bezpłatny bank literatury szwedzkiej

Są również miejsca, w których można bezpłatnie przetrząsać zasoby pełne szwedzkiej klasyki, czyli takich autorów jak Selma Lagerlöf, August Strindberg czy Astrid Lindgren. Waro zajrzeć do Litteraturbankens epubfiler oraz Project Runeberg. Tą wskazówką podzielił się Albin Gierun, dzięki!

Udostepnij na:
Aldona

Aldona

Jestem autorką bloga i kanału na YouTube “Pofikasz” oraz trzech przewodników turystycznych – po Szwecji i Sztokholmie. Współtworzę nieszablonową szkołę języka szwedzkiego Dalarna. Po ukończeniu stosunków międzynarodowych na UW, przez pięć lat pracowałam jako redaktorka w TVN24. Dziś piszę dla kilku portali i gazet, montuję i pracuję jako copywriter.

Najnowsze wpisy

Scroll to Top