Brak motywacji do nauki lub problemy z motywacją do nauki to częsty problem wielu osób uczących się języków. Jeśli też czujesz się czasem zniechęcony czy zniechęcona – nie jesteś sam(a). Problem ten jest kluczowy dla osób, które zdecydowały się na samodzielną naukę języka szwedzkiego. Spróbuję Wam pomóc!
Jeśli jesteś tym typem, który uczy się samodzielnie i ma problem z motywacją do nauki to mam dla Ciebie kilka porad, które mogą usprawnić proces uczenia się.
Dostosuj materiały do swojego poziomu
To BARDZO ważne. Sama przez to przechodziłam. Kiedy człowiek się zapali jak pochodnia na myśl o płynności językowej, chce chłonąć wszystko, co dostępne jest w Sieci. To błąd! Twoja motywacja do nauki ucierpi okrutnie, jeśli na samym początku weźmiesz na barki czytankę na poziomie A2 (\”co to niby jest jeden poziom wyżej\” – powiesz sobie). Tymczasem ilość nowych słów, struktur, nowych odmian, liter… Zakręci Ci się w głowie, a mózg pomyśli sobie: to nie dla mnie. Ta det lugnt! Weź to na spokojnie i daj sobie czas. Początki są zawsze dłuższe, ale za to bardzo ważne. Jeśli nie wiesz, jak zorganizować swój plan nauki i co powinno być przerabiane na początku – sięgnij po artykuł Jak nauczyć się szwedzkiego na poziomie A1-A2.
Może spróbuj nauki w parze?
Jeśli nie jesteś sam w swojej pasji języka obcego, zaproś do wspólnej nauki jakiegoś towarzysza. Nauka w parze jest zawsze weselsza, a Wy będziecie się wzajemnie motywować, razem obrabiać prace domowe czy też uczyć się słówek. Jedyny minus nauki w parze z lektorem będzie taki, że praca może okazać się mniej intensywna (lektor musi rozbić pytania na dwie osoby, a nie bombardować tylko Ciebie). Ale jeśli za to więcej pracy wykonasz samodzielnie – efekty będą świetne!
PS. W Dalarna pary dostają niższą cenę za kurs!
Plan dnia – plan tygodnia
Na pewno dużo łatwiej będzie Ci się uczyć, jeśli przygotujesz sobie plan działania. Możesz w niedzielę wieczorem rozpisać sobie \”rozkład jazdy\” na najbliższy tydzień. Na przykład: w poniedziałek przez 15 minut czytam newsy på lätt svenska (np. 8 sidor), we wtorek nauczę się pięciu słówek związanych z zimą, w środę obejrzę bajkę po szwedzku, i tak dalej. W ten sposób łatwiej będziesz realizować małe cele, które złożą się na większy sukces 🙂 No i zawsze możesz sobie powiedzieć: sprawdzam! Spojrzeć na plan tygodnia i zobaczyć, czy jesteś ze sobą szczery / szczera.
Systematyczność, czyli wyrób sobie dobre nawyki
Przygotowywanie planu na kolejny tydzień będzie w pewnym sensie piękną realizacją tego punktu. Dzięki planowi tygodnia wyrobisz sobie nawyk: zawsze w niedzielę wieczorem siadam do planowania. Innym nawykiem może być:
- do porannej kawy czytam tylko po szwedzku
- kiedy jadę autobusem, czytam po szwedzku
- w drodze do pracy słucham szwedzkich piosenek i jednocześnie śledzę ich tekst (o ile nie prowadzisz samochodu!)
Nawyk mogą wzmacniać małe przyjemności – w dzień, w którym w planie tygodnia masz zapisane struktury gramatyczne, pozwól sobie na coś słodkiego! 🍫
Zapis się na kurs
To wciąż za mało? Nic tak nie motywuje do pracy, jak fajny lektor języka szwedzkiego. Możesz zapisać się na kurs w Dalarna i spróbować swoich sił podczas lekcji indywidualnych. Chcesz poznać naszych Najlepszych Lektorów na Świecie?