Jak przełamać barierę w mówieniu po szwedzku. 7 sposobów.

Przełamać barierę w mówieniu po szwedzku
7 sposobów na to, jak przełamać barierę w mówieniu po szwedzku.

Znasz to uczucie, kiedy po wielu godzinach spędzonych nad podręcznikami języka szwedzkiego w końcu wychodzisz do ludzi i… Nie możesz nic powiedzieć? Jeśli masz za sobą takie doświadczenia to nie przejmuj się, jest kilka sposobów na to, jak przełamać barierę w mówieniu po szwedzku.

Aldona Hartwińska

1. Jak przełamać barierę w mówieniu po szwedzku? Myśl po szwedzku.

Niby jak od myślenia mam przejść do mówienia? Trenuj kiedy tylko możesz – nawet w głowie. Układanie sobie w głowie zdań bez wypowiadania ich na głos może nie przełamie bariery w mówieniu ale za to pomoże zyskać więcej swobody i pewności, a także pomoże w zapamiętywaniu nowych słów i zwrotów. Można to robić na każdym poziomie zaawansowania. Myślenie po szwedzku możesz praktykować – spróbuj w myślach (a potem na głos) opowiedzieć o czynnościach, które właśnie wykonujesz lub o tym, co dzieje się wokół. Wyjrzyj za okno i spróbuj opisać to, co widzisz. Czujesz głód? Po szwedzku wymyśl sobie idealny obiad, wraz z pysznym deserem.

2. Czytaj na głos.

Trenuj aparat mowy, przyzwyczajaj go do tych dziwnych i „nienaturalnych” szwedzkich dźwięków! To ćwiczenie sprawi, że przyzwyczaisz się do swojego głosu posługującego się szwedzkim, przez co nie będzie Ci się potem wydawać dziwny w naturalnej konwersacji. Dodatkowo, oswoisz się z brzmieniem, wypowiedzi staną się bardziej naturalne, a później też spontaniczne. To pozornie banalny trik, który nic Cię nie kosztuje, ale efekty potrafią zaskakiwać.

Na naszym kanale YouTube możecie posłuchać różnych czytanek

3. Nie używaj angielskiego.

Na pewno zetkniesz się z taką sytuacją, że Twój szwedzki rozmówca będzie chciał przejść podczas rozmowy na angielski. Nie zrobi tego dlatego, że kiepsko mówisz, robisz błędy, czy masz fatalny akcent. Szwedzi wychodzą z założenia, że super będzie, jeśli będzie na równi – Ty mówisz obcym językiem (szwedzkim) to ja też mogę mówić w obcym sobie języku (po angielsku). Chcąc ułatwić Ci życie, potencjalnie je komplikują. Żeby przełamać barierę w mówieniu, trzeba mówić jak najwięcej, trenować kiedy tylko jest możliwość. Jeśli znasz angielski to przejście w rozmowie na ten język może okazać się kuszące, ale nie rób tego! Masz konkretny cel i tego się trzymaj.

4. Wyłącz wewnętrznego krytyka…

To chyba rzecz najtrudniejsza do przeskoczenia, szczególnie dla językowych perfekcjonistów, którzy wolą coś przemilczeć niż zrobić drobny błąd. Pamiętaj, że każdy kiedyś zaczynał. Nie ma takich osób na świecie, które zaczęły uczyć się języka polskiego i od razu posługiwały się nim perfekcyjnie. Robienie błędów to część wielkiego procesu i trzeba je zaakceptować. Nie zrażaj się, jeśli ktoś cię będzie poprawiać – podziękuj. To darmowa lekcja 🙂 Jeśli cię to nie przekonuje to pomyśl sobie, jak reagujesz, kiedy słyszysz obcokrajowca, który mówi po polsku? „Mówi”… Myli się, jąka, kaleczy, popełnia błędy. Śmiejesz się z niego? Nie! Jesteś pod wielkim wrażeniem, że ktoś w ogóle chce uczyć się twojego języka! Tak samo będzie w Szwecji. Szwedzi będą cię chwalić, szczerze!

5. Ćwicz przed lustrem.

Przygotuj sobie na kartce wypowiedź na jakiś ciekawy temat. Przeczytaj kilka razy, a później spróbuj o tym opowiedzieć po szwedzku komuś zaufanemu lub opowiedz to… samemu/samej sobie. Brzmi dziwnie, bez sensu, niewygodnie, niezręcznie? Zanim wzruszysz ramionami i machniesz na to ręką, spróbuj! Pomyśl o tym od strony psychologicznej – to świetne ćwiczenie pewności siebie. Jeśli zmierzysz się z samym sobą, nikt inny nie będzie Ci potem straszny!

Motywacja do nauki – jak nie zniechęcić się do nauki szwedzkiego?

6. Osłuchuj się z językiem

Otocz się językiem szwedzkim, niech cały czas gra ci w uszach. Zrób na przykład tak. Rozpocznij swój dzień ze szwedzkim radiem Ważne, by to radio było “mówione”, w stylu naszego TOK FM. Bez muzyki, a z samymi rozmowami i wiadomościami. Nie musisz go wcale słuchać, nie napinaj się od razu, że nic nie rozumiesz. Niech język leci sobie w tle, kiedy zmywasz naczynia i działa na podświadomość. Gwarantuję Ci, że po tygodniu całkowitego zanurzenia będzie o niebo lepiej. Najpopularniejszym radiem mówionym jest Radio P1. Spróbuj zrezygnować z polskiej muzyki Przynajmniej na jakiś czas. Zacznij słuchać szwedzkich wykonawców. Uwierz mi, że jest w czym wybierać. Wiesz, że większość znanych ci piosenek ABBY możesz słuchać po szwedzku? Poznaj takich artystów, jak Laleh, Veronica Maggio, Danny Saucedo czy Darin. Koniecznie zaprzyjaźnij się z corocznym Melodifestivalen (Eurowizją) – Szwedzi mają na tym punkcie bzika, a większość artystów wybiera piosenki w ojczystym języku. Na YouTube jest wiele kanałów dla dzieci, na których są piosenki z tekstem, np. Svenska BarnsångerTV. To świetna metoda nauki!

Szwedzkie podcasty, których warto słuchać

7. Nagrywaj swoje wypowiedzi

To chyba najtrudniejsze, bo nie czujesz się o zdrowych zmysłach, kiedy na głos wypowiadasz jakieś niezgrabne zdania, ale warto to robić. Jeszcze lepiej, jeśli swoje wypowiedzi na głos po prostu nagrasz – możesz wówczas odsłuchać, wsłuchać się w to, jak wymawiasz dane słowa i jak stawiasz akcenty. Dzięki temu też oswoisz się ze sobą i przełamiesz to nieuzasadnione poczucie wstydu. Możesz nauczyć się na pamięć tysiąca najczęściej używanych słów, ale to nie pomoże przełamać bariery językowej. Najpierw postaraj się w myślach opisywać po szwedzku wszystkie czynności. Tak, tak. Zamiast pomyśleć: “zjem śniadanie i pójdę do sklepu”, pomyśl: “jag ska äta frukost och då ska jag gå till affären”. Rozmawiaj w myślach ze sobą, opisuj rzeczywistość. Postaraj się od czasu do czasu powiedzieć jakieś zdanie na głos. Nie bój się – nikt cię nie usłyszy. A jeśli usłyszy, to pewnie i tak nic nie zrozumie.

A może potrzebujesz wsparcia?

Ucz się z nami! Szkoła języka szwedzkiego Dalarna to indywidualne kursy szwedzkiego z osobistym lektorem.

Udostepnij na:
Mateusz Turek

Mateusz Turek

Najnowsze wpisy

Scroll to Top