Szwedzkie podcasty, których warto słuchać

Szwedzkie podcasty to doskonałe narzędzie do nauki szwedzkiego (i każdego innego języka, w zależności od tego, czego konkretnie słuchamy). W tym artykule nie tylko polecę Wam ciekawe propozycje szwedzkich podcastów ale również podam kilka powodów, dla których warto słuchać podcasów!

Jeśli wolisz posłuchać tych argumentów, wpadnij na nasz kanał na YouTube.

Dlaczego warto słuchać podcastów?

Darmowa rozrywka 

Podcasty to darmowa rozrywka. Darmowa dlatego, że w sieci znajdziesz ogrom ciekawych propozycji, których można słuchać bezpłatnie. Oczywiście, możesz mieć wykupioną subskrypcję w różnych audiotekach z podcastami i książkami z ogromną bazą i profesjonalnymi głosami (aktorzy, zawodowi lektorzy). Ale to zwykle sporo kosztuje, szczególnie podpięcie się pod szwedzkojęzyczne biblioteki (np. Spotify kosztuje niemal 80 zł miesięcznie). Dzisiejsze podcasty są nagrywane na naprawdę wysokim poziomie, ich autorzy przywiązują ogromną wagę do jakości treści i do ich technicznego aspektu. Dlatego łatwo można znaleźć dobrej jakości materiały, które nie wymęczą nam uszu.

Można ich słuchać wszędzie 

Trudno jest oglądać serial w trakcie wycieczki rowerowej, grać na plejaku na zakupach czy śledzić występy artystów na Mello podczas koszenia trawy. Tymczasem podcast możesz odpalić wszędzie, czy w podróży, czy podczas sprzątania, a nawet w kąpieli. Ja nie wyobrażam sobie już sprzątania domu bez podcastu na uszach. Z początku możesz mieć kłopot z koncentracją, by słuchać o przywódcy sekty podczas mycia garów, ale to kwestia przyzwyczajenia!

Dla zdrowych oczu

Wspaniale jest czasem odpocząć od ekranu komputera czy smartfona. Ja na przykład mam tak, że gdy siedzę przed kompem czy telefonem zbyt długo, zaczyna boleć mnie głowa, mam problemy z zaśnięciem czy pieką mnie oczy. Jeśli też tak masz, a nudzisz się i szukasz rozrywki – podcast jest doskonałym wyborem. 

Rozwijaj wiedzę o swoim hobby i pasji 

Tani, szybki i skuteczny sposób podnoszenia swoich kompetencji, rozwijania pasji i rozszerzania wiedzy na temat twojego hobby. Jeśli przejrzysz tematy podcastów to znajdziesz naprawdę wszystkie dziedziny świata – historia, sport, ogrodnictwo, astronomia, ornitologia… A jeśli masz pasję, o której możesz posłuchać, to czemu by jednocześnie nie uczyć się szwedzkiego? I tym sposobem płynnie przechodzimy do punktu piątek, czyli treningu językowego.

Najważniejsze  – językowy trening!

Dużo łatwiej przyswaja się nowe zwroty i słówka, jeśli osadzone są w kontekście, który znamy i w którym czujemy się dobrze, bezpiecznie i pewnie. Jeśli lubisz tematy urodowe, dużo łatwiej przyswoisz nowe słownictwo, niż gdyby to były materiały dotyczące motoryzacji (i na odwrót). Poza tym, słuchanie o czymś, co Cię interesuje to dodatkowa motywacja do tego, by sprawdzać znaczenie słówek. 

Szwedzkie podcasty, które warto znać

Poniżej przedstawiam Wam kilka propozycji szwedzkich podcastów, z którymi warto się zapoznać. Jeśi macie inne propozycje, koniecznie podzielcie się nimi w komentarzach!

P3 Dystopia

Niektórzy teraz prychną, że \”ta znowu o gada o Dystopii\” (polecam ten podcast przy każdej możliwej okazji). Ale to naprawdę fenomenalny podcast, świetny technicznie z mega ciekawymi historiami. To podcast o tym, co się stanie, gdy stanie się najgorsze. Jak będzie wyglądać świat, gdy wybuchnie najstraszniejsza światowa wojna, lub kiedy znacznie podniesie się poziom mórz i oceanów? Co będzie, gdy skończy się na świecie jedzenie? Jedyny minus jest taki, że pojawia się tam wiele wypowiedzi ekspertów po angielsku.

P3 Historia 

Ten podcast podejmuje tematy biografii ważnych postaci historycznych. Nie tylko szwedzkich, głównie wręcz światowych. Możecie posłuchać o Karolu Marxie, Simonie Bolivarze, Grecie Garbo, Nikoli Tesli, Al Capone czy Leonardzie DaVinci.

P3 Musikdokumentär 

Gratka dla fanów muzyki rozrywkowej, również szwedzkiej sceny muzycznej. Zbiór historii o narodzinach gwiazd. Tu posłuchasz o Madonnie, Britney Spears, Oasis, Eminemie i Spice Girls, ale też o Petterze, Little Jinder czy Molly Sandén.

Ursäkta

czyli przepraszam, czyli godzinka śmieszków z Johanną Nordström och Edvinem Törnblomem. Niektórzy mówią, że od słuchania tego podda można się poczuć jak na kacu. Dużo humoru i dużo codziennego języka i slangu!

Sekter

Podcast o przywódcach największych (i tych mniejszych) ruchów religijnych. Zdziwisz się, ile sekt i ruchów religijnych było niegdyś w Szwecji i jak charyzmatyczni guru stąpiali niegdyś po szwedzkich ziemiach!

Flashback Forever

Flashback to najbardziej znane i rozwinięte forum internetowe w Szwecji. To kopalnia społecznych problemów, samozwańczych policjantów i detektywów, źródło do znalezienia dobrych polecajek restauracyjnych i wiele innych. Autorzy podda wyciągają z Flashbacka najlepsze historie.

P3 Krim

Pościg za bossem narkotykowym w Darknecie, zaginięcia, porwania, morderstwa i wszystko co piszczy w policyjnym świecie – to właśnie kryminalny podcast w radio P3.

P3 Creepypodden

Najbardziej przerażający podcast w Szwecji. Horrory, historie o duchach, siłach nadprzyrodzonych i niewyjaśnionych zdarzeniach zaserwowane w fantastycznej oprawie i na wysokim poziomie.

Na koniec polecamy Wam zajrzeć w nasz dział bezpłatnych materiałów do nauki szwedzkiego

Uczyć się – czasowniki i zwroty związane z nauką
Udostepnij na:
Dalarna

Dalarna

Najnowsze wpisy

Scroll to Top