Podstawowe zwroty na każdą okazję

Jeśli chcesz nauczyć się szwedzkiego lub po prostu podróżować do Szwecji, warto znać kilka podstawowych zwrotów, które ułatwią ci komunikację i nawiązanie kontaktu z mieszkańcami tego kraju. W tym artykule przedstawimy ci 10 przydatnych zwrotów na różne okazje, które pomogą ci poradzić sobie w typowych sytuacjach.

1. Hej! / Tjena! / Hejsan! – Cześć!

To są najpopularniejsze sposoby na przywitanie się po szwedzku. Możesz ich używać zarówno z osobami, które znasz, jak i z nieznajomymi, bo – pamiętaj – w Szwecji wszyscy mówią sobie na „ty”. Ale typowe polskie dzień dobry (Godmorgon) zostaw dla osób starszych, bo z nimi witamy się bardziej oficjalnie. Hej jest najbardziej uniwersalne i neutralne, tjena i hejsan są bardziej potoczne i przyjacielskie.

2. Hur mår du? / Hur står det till? / Läget? – Jak się masz?

To są zwroty, którymi możesz zapytać o samopoczucie swojego rozmówcy. Hur mår du? jest najbardziej standardowe i można go używać w każdej sytuacji. Hur står det till? jest trochę bardziej formalne i oznacza dosłownie „jak idzie?”. Läget? jest skrótem od „hur är läget?” i jest bardzo potoczne i nieformalne.

3. Jag heter … / Mitt namn är … – Nazywam się …

To są zwroty, którymi możesz się przedstawić po szwedzku. Jag heter… jest najczęściej używane i oznacza dosłownie „ja nazywam się …”. Mitt namn är… jest trochę bardziej formalne i oznacza „moje imię to…”.

4. Trevligt att träffas! / Kul att träffas! / Roligt att träffas! – Miło cię poznać!

To są zwroty, którymi możesz wyrazić swoją radość z poznania kogoś nowego lub ze spotkania już znajomej osoby, przyjaciela. Trevligt att träffas! jest najbardziej neutralne i oznacza dosłownie „miło cię spotkać!”. Kul att träffas! i roligt att träffas! są bardziej potoczne i oznaczają „fajnie cię spotkać!”.

5. Tack! / Tack så mycket! / Tack snälla! – Dziękuję! / Dziękuję bardzo! / Dziękuję uprzejmie!

To są zwroty, którymi możesz podziękować komuś za coś po szwedzku. ▫️ Tack! jest najprostsze i najczęściej używane. ▪️ Tack så mycket! jest trochę mocniejsze i oznacza „dziękuję bardzo!”. ▫️ Tack snälla! jest jeszcze bardziej wyraziste i oznacza „dziękuję uprzejmie!”.

6. Varsågod! / Ingen orsak! / Det var så lite! – Proszę bardzo! / Nie ma za co! / Nie ma sprawy!

To są zwroty, którymi możesz odpowiedzieć na podziękowanie po szwedzku. Varsågod! jest najbardziej uniwersalne i można je używać zarówno jako odpowiedź na tack!, jak i jako ofertę czegoś (np. varsågod och ta en kaka – proszę, weź ciastko).

7. Ursäkta! / Förlåt! – Przepraszam!

To są zwroty, którymi możesz przeprosić kogoś za coś po szwedzku. Ursäkta! jest najbardziej neutralne i można je używać zarówno jako przeprosiny za zrobienie czegoś złego, jak i jako sposób na zwrócenie czyjejś uwagi (np. ursäkta, kan du hjälpa mig? – przepraszam, czy możesz mi pomóc?). Förlåt! jest trochę mocniejsze i oznacza „wybacz!”. Używamy tego słówka wówczas, kiedy zrobimy coś złego. Wiesz jak jeszcze możesz przepraszać po szwedzku?

Jak przepraszać po szwedzku?

8. Hej då! / Vi ses! / Ha det bra! – Cześć! / Do zobaczenia! / Trzymaj się!

To są zwroty, którymi możesz pożegnać się z kimś po szwedzku. Hej då! jest najprostsze i najczęściej używane. Vi ses! jest trochę bardziej przyjacielskie i oznacza „widzimy się!”. Ha det bra! jest trochę bardziej serdeczne i oznacza „miej się dobrze!”.

9. Jag älskar dig! / Jag tycker om dig! / Jag gillar dig! – Kocham cię! / Lubię cię! / Podobasz mi się!

Cóż, nawet i takie zwroty mogą się przydać przy pierwszym kontakcie, jeśli jesteście bardzo emocjonalni 🙂 To są zwroty, którymi możesz wyrazić swoje uczucia do kogoś po szwedzku. ?Jag älskar dig! jest najmocniejsze i oznacza „kocham cię!”. ? Jag tycker om dig! ma nacechowanie romantyczne i oznacza „lubię cię!”, „podobasz mi się”. ? Jag gillar dig! jest jeszcze to po prostu „lubię cię” ale w innym kontekście może też oznaczać „podobasz mi się!”.

10. Grattis! / Grattis på födelsedagen! / Grattis på bröllopsdagen! – Gratulacje! / Wszystkiego najlepszego z okazji urodzin! / Wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy ślubu!

To są zwroty, którymi możesz pogratulować komuś czegoś po szwedzku lub złożyć życzenia. Grattis! jest najprostsze i najczęściej używane. Można zareagować tak na niemal każdą sytuację: podwyżkę w pracy, dobrą ocenę w szkole, wygrana w konkursie. Można to nasze grattis trochę dostosować do okazji. Grattis på födelsedagen! jest specjalne na urodziny i oznacza „wszystkiego najlepszego z okazji urodzin!”. Grattis på bröllopsdagen! jest specjalne na rocznicę ślubu i oznacza „wszystkiego najlepszego z okazji rocznicy ślubu!”.

Jeśli znamy już podstawowe zwroty to na koniec…

To są tylko niektóre z wielu szwedzkich zwrotów na każdą okazję. Jeśli chcesz nauczyć się więcej, zapraszamy na nasze kursy języka szwedzkiego, gdzie znajdziesz profesjonalnych lektorów, ciekawe materiały i przyjazną atmosferę. Jeśli chce jeszcze więcej materiałów do samodzielnej pracy, zasubskrybuj nasz kanał na YouTube.
Udostepnij na:
Dalarna

Dalarna

Najnowsze wpisy

Scroll to Top