Szwedzkie święta i tradycje po szwedzku

Na naszej facebookowej grupie edukacyjnej Język szwedzki czasem pojawiają się pytania o szwedzkie święta i tradycje. Dlatego tworzymy dla Was ten słowniczek, żebyście zawsze wiedzieli jak nazywają się one po szwedzku.

Szwedzkie święta i tradycje to bardzo bogaty i kolorowy zbiór. Szwedzi uwielbiają świętować i celebrować wiele okazji. Będziemy podążać według kalendarza!

🔵 Nyårsafton – Sylwester (31 XII)

Zaczynamy końca, czyli od 31 grudnia. Nyårsafton to przeddzień Nowego Roku czy po prostu sylwester. Macie w zwyczaju czynić noworoczne postanowienia? Jeśli tak, zapoznajcie ze ze słownictwem. Dalej, po Sylwestrze, następuje nyårsdagen, czyli Nowy Rok.

🔵 Trettondagen – Święto Trzech Króli (6 I)

Objawienie Pańskie czy też Epifania to święto, które my potocznie nazywamy świętem Trzech Króli. Objawienie Pańskie w Kościele katolickim obchodzone 6 stycznia.

🔵 Alla hjärtans dag – Walentynki (14 II)

Dzień Zakochanych jest popularny również w Szwecji. Ponadto my przygotowaliśmy dla Was cały słowniczek miłosny!

Walentynki po szwedzku

🔵 Fettisdagen – Ostatki

Fettisdagen w Szwecji to prawdziwe święto dla miłośników słodkości. Podobnie jak w Polsce, Szwedzi również postanowili ustanowić specjalną datę, Ostatki, kiedy po raz ostatni można się porządnie najeść słodkości, by nie ulegać pokusom podczas Wielkiego Postu. W Szwecji ten dzień obchodzi się we wtorek.

Tłusty… Wtorek? Fettisdagen w Szwecji.

🔵 Påsk – Wielkanoc

Cały wielkanocny słowniczek zaprezentowaliśmy Wam w osobnym wpisie, więc zachęcamy do przeczytania:

Wielkanoc po szwedzku

🔵 Våffeldagen – Dzień gofra (25 III)

Szwedzi mają wiele słodkich świąt. Jednym z nich jest właśnie Våffeldagen, czyli Dzień Gofra. Tradycyjnie jest to nawiązanie do Święta Zwiastowania.

🔵 Första april – Pierwszy kwietnia (1 IV)

Tak jak w Polsce Första april to dzień żartów. W szwedzkim Prima aprilis popularna jest rymowanka:

April april, din dumma sill, jag kan lura dig vart jag!
Kwiecień, kwiecień ty głupi śledziu, mogę cię oszukać gdziekolwiek chcę.

🔵 Valborgsmässoafton – Noc Walpurgii (30 IV)

Valborgsmässoafton przypada z 30 kwietnia na 1 maja. Tradycja tej nocy wywodzi się z wierzeń dawnych ludów Germańskich, dla których był to czas złych duchów i zmarłych. Dodatkowo sama nazwa “Noc Walpurgii” pochodzi od imienia Walburgi, angielskiej mniszki i misjonarki na terenie Niemiec, przeoryszy klasztoru w Heidenheim we Frankonii. 1 maja Kościół obchodzi jej święto. Współczesna wersja Nocy Walpurgii to klasyczny synkretyzm religijny. Święto Walburgi (1 maja) wzbogacono o tradycje zaczerpnięte z celtyckiego święta Beltane (30 kwietnia), którego najważniejszym symbolem jest płonące ognisko.

Noc Walpurgii

🔵 Första maj – Pierwszy Maja

Pierwszy dzień maja to Międzynarodowy Dzień Ruchu Robotniczego, który obchodzony jest w Szwecji od 1890 roku. Tradycyjnym elementem tego święta są Majblomman –  charytatywne wpinki w kształcie kwatów, sprzedawana przez dzieci w wieku szkolnym od kwietnia do maja każdego roku od 1907 r., Pierwotnie w celu zbierania pieniędzy dla osób cierpiących na gruźlicę. Majblomma co roku ma inny kolor.

Szwedzkie tradycje i święta po szwedzku

🔵 Morsdag – Dzień Matki 

Dzień Matki w Szwecji obchodzony jest w czwartą niedzielę maja. Tak, jak w Polsce, mamy obdarowuje się prezentami, na przykład kwiatami i laurkami.

🔵 Nationaldagen – Święto Narodowe Szwecji

Szwedzkie święto państwowe, dawniej nazywane Świętem Flagi (Svenska Flaggans Dag), obchodzone jest co roku 6 czerwca. Warto wiedzieć, że święto upamiętnia dwa ważne wydarzenia w historii. Po pierwsze Szwecja odzyskała niezależności po zerwaniu unii kalmarskiej. Wówczas Gustaw I Waza został ogłoszony królem. W 1809 uchwalona została z kolei konstytucję, która obowiązywała aż do wejścia w życie kolejnej ustawy, już z 1974 roku.

🔵 Midsommar – Przesilenie letnie (między 19 VI a 25 VI)

Midsommar dla wielu Szwedów oznacza początek długo wyczekiwanych wakacji. Jest świętem ruchomym, które obchodzi się zawsze w piątek między 19 a 25 czerwca. Czym dokładnie jest Midsommar i skąd wzięły się zwyczaje związane z tym świętem? Zobaczcie film.

🔵 Kräftskiva – Impreza rakowa (VIII)

Wspaniałe święto dla miłośników skorupiaków! Szwedzi jadają raki przez cały rok, choć Kräftskiva organizowana jest zwykle w sierpniu i w początkach września. Kräftskiva świętuje się nie tylko dlatego, że raki są pyszne, ale też w ten sposób Szwedzi żegnają się z latem i witają nadchodzącą jesień.

🔵 Surströmmingspremiären – premiera kiszonego śledzia

Jest taki dzień w roku, kiedy kiszony śledź ma swoje święto. Każdego trzeciego czwartku sierpnia Szwecja zaczyna… Nieco inaczej pachnieć. Jak smakuje najdziwniejsza potrawa świata?

🔵 Alla helgons dag – Dzień Wszystkich Świętych (sobota, która wypada między 31 X a 6 XI)

Wiecie, że Szwedzi obchodzą również Halloween? Zajrzyjcie:

Jak Szwedzi obchodzą Halloween?

🔵 Fars Dag – Dzień Ojca (druga niedziela w XI)

Dzień ojca w Szwecji obchodzony jest w drugą niedzielę listopada.

🔵 Mårten (Mårtensmässan) – Dzień Świętego Marcina (11 XI)

Niegdyś Dzień Świętego Marcina świętowano w całej Szwecji, dziś obchody można spotkać najczęściej w regionie Skåne. Tak, jak w Polsce, na stołach króluje gęsina i czernina.

🔵 Advent – Adwent (XII)

Adwent rozpoczyna się wraz z początkiem grudnia. O zwyczajach i rozświetlaniu grudnia przeczytacie w tekście poniżej.

Välkommen första advent, czyli jak Szwedzi ocieplają grudzień

🔵 Sankta Lucia – Dzień Świętej Łucji (13 XII)

Dzień Świętej Łucji to bardzo ważny dzień w szwedzkim kalendarzu. Obchody tego święta obejmują cały kraj. Każdego roku obchodzone jest 13 grudnia. Kim była Święta Łucja i jak wyglądają obchody tego Dnia?

🔵 Jul – Boże Narodzenie (24-26 XII)

O słownictwie bożonarodzeniowym powstał w naszym zbiorze materiałów do nauki cały artykuł! Koniecznie pobierzcie bezpłatnego e-booka!

God Jul – Boże Narodzenie w Szwecji (bezpłatny e-book ze słownictwem)

Na koniec zachęcamy Was do zajrzenia na naszą grupę Język Szwedzki na Facebooku. Ponadto – jesteśmy też na Insta!

View this post on Instagram

🕊️ Słowo wolność jest ostatnio bardzo dyskutowaym tematem. Czy przymusowa kwarantanna to ograniczenie podstawowych praw i wolności? Jak myślicie? 🚷 Wiecie, że to był jeden z najważniejszych argumentów na to, by kwarantanny nie wprowadzać w Szwecji? ⚠️ 🗣️ en yttrandefrihet – frihet att uttrycka åsikter utan censur, begränsning eller bestraffning (wolność do wyrażania swoich poglądów bez cenzury, ograniczeń czy kary). 📰 Tryckfrihet – wolność prasy (dosłownie druku) 🙏 Religionsfrihet och trosfrihet – wolność religijna i wolność wyznania 🌳 Allemansrätten – prawo wszystkich ludzi. Będzie o tym szerzej już niedługo! 🌿🍀🍃🌼 . . . #językszwedzki #wolnośćsłowa #wolnośćprasy #wolność #frihet #friheten #wolnośćwyboru #cenzura #svenskaspråket #pluggasvenska #lärasvenska #swedish #learnswedish #szwedzkijestpiękny #poszwedzku #szwedzkipopolsku #naukaszwedzkiego #jezykiobce #naukajezyka #językowasiłka

A post shared by Kursy języka szwedzkiego (@dalarna.szwedzki) on

Dodaj komentarz